Alla raser 25 mars 2023
Tree of pets Linjalvägen 3 Täby/Arninge
Annika Ulltveit-Moe
Patrik Cederlöf
Johnny Andersson
Aleksandra Palumbo
Eva Jönsson
Best in show valp
1. COLLIE, KORTHÅRIG
COLLIE SMOOTH HANAR VALPKLASS 4-6 MÅN
259 Törnskogens Man In The Middle SE58735/2022 Korthårig SO FÖDD 2022-11-09, E. FI UCH Texforrier Clingstone Walk The Talk , U. SE JV-16 Törnskogens Bellezza Da Venezia , Uppf Thörnvall Evama, Wenne Sarah, Sala , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra
2. TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG
DACHSHUND MINIATURE, WIRE-HAIRED
HANAR VALPKLASS 6-9 MÅN
330 Parashies Åker Snålskjut På Någon SE55338/2022 Strävhårig D VF FÖDD 2022-09-15, E. Trajens Morgan , U. DK UCH(S) C.I.B. NORD U(V)CH SE V-16 SE V-18 DK V-19 Oliwhistars From Russia With Love , Uppf Pettersson Rebecca, Strängnäs , Ägare Söderström Sebastian, Hållsta
3. GOLDEN RETRIEVER
GOLDEN RETRIEVER
31 Golden Friendship Skyfall SE61764/2022 FÖDD 2022-11-25, E. SE U(U)CH Honey Eve's New Body , U. SE VCH Golden Friendship Cinderella , Uppf Åkerlindh Charlotte, Åkerlindh Rebecka, Malmköping , Ägare Sikström Åsa, Åkersberga
4. ROTTWEILER
ROTTWEILER
110 Just Ask Baxter O'´shea SE53066/2022 LS FÖDD 2022-09-03, E. VDH CH NORD JV-19 NORD V-21 & DK V-21 FI V-21 EUW-22 SE V-22 Siderotts Atom , U. Nicole Suny Days , Uppf O'Shea Gerard, O'Shea Ia, Lillkyrka , Ägare Vidar Jenny, Linköping
—————————————
Best in show veteran
1. PORTUGISISK VATTENHUND
PORTUGUESE WATER DOG
348 C.I.B. & NORDIC CH NO&DK&FI UCH NORD V-22 & NORD VV-22 PT CH SE UCH SE VV-22 & FI VV-22 Aquafortis Inc Aquatass SE53091/2014 FÖDD 2014-08-11, E. SE UCH NORD UCH PT CH SE V-13 NORD VV-19 Aquafortis Casanova By Robel , U. Adventurer's Cloudy Night , Uppf Kristiansen Runi, Norge , Ägare Henry Elizabeth, Huddinge
2. CAIRNTERRIER
CAIRN TERRIER
VETERANKLASS
144 C.I.B. EE CH EUW-15 FI VV-21 NORD UCH RU CH Goldclint's Gina Loreen SE40407/2012 FÖDD 2012-05-31, E. C.I.B. NORD JV-11 FI V-11 JWW-12 EUW-15 SE&DK&FI&NO UCH Hjohoo's Just Had To Be Hjo , U. SE UCH Goldclint's Gasoline , Uppf Tranehed Anna-Karin, Sollentuna , Ägare Tranehed Anna-Karin, Vallentuna
3. FLATCOATED RETRIEVER
FLAT COATED RETRIEVER
VETERANKLASS
29 Miss Mallorys Happy End SE48681/2013 FÖDD 2013-08-05, E. SE U(U)CH RLD N RLD F RLD A RLD M Moonstruck Lucky Number , U. Comics Raspberry Kiss , Uppf Reitmaier Annika, Oskarström , Ägare Lennartsdotter Elisabeth, Södertälje
4. ITALIENSK VINTHUND
ITALIAN GREYHOUND
TIKAR
131 SE UCH SE VV-22 Mannequin's Quella Quarzo S66871/2009 FÖDD 2009-12-13, E. NO V-05 NORD UCH INT UCH Caeles Magical Mr Mistoffelees , U. NO UCH Hesve's Beauty , Uppf Fuchs Hans, Nävlinge , Ägare Jonsson Per-Arne, Vallentuna
-------------------------------------
Best in show
1. LABRADOR RETRIEVER
LABRADOR RETRIEVER
62 Millmarsh's Overdressed SE34425/2021 S FÖDD 2021-04-07, E. PL CH Atlantic's Out Of The Blue To Peter , U. SE U(U)CH DK CH(U) C.I.E. SE V-18 SE JV-18 Millmarsh's Voilá I'm A Dreamer , Uppf Zetterdahl Hellman Eva, Bromma , Ägare Zetterdahl Hellman Eva, Bromma
2. BORDERTERRIER
BORDER TERRIER
139 High Praise's Walk The Line SE32853/2021 FÖDD 2021-04-03, E. SE UCH DK UCH Toftahill Take A Walk , U. SE UCH NO UCH FI UCH NO JV-18 SE JV-18 & SE V-18 SE JV-19 Musical's Flip A Coin , Uppf Wollentz Mattsson Mary-Charlotte, Häggeby , Ägare Brundin Pia, Östhammar
3. AFGHANHUND
AFGHAN HOUND
124 SE JV-22 Tells Kjavu Just Bring It SE32819/2022 FÖDD 2022-02-21, E. SE UCH US CH SE V-22 Tells Kjavu It's About Time , U. SE UCH NO V-19 Xenos Tells A Story , Uppf Tell Collinge Marie Louise, Collinge Jörgen, Väddö , Ägare Tell Collinge Camilla, Väddö
4. RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA
RUSSKAYA TSVETNAYA BOLONKA
222 Wictorys Two-Step AS36339/2022 FÖDD 2022-05-08, E. SE UCH El Nino Krasotka Moja , U. SE UCH FI V-19 FI JV-19 Russkaya Roskosh Feya , Uppf Hansson Inger, Segeltorp , Ägare Hansson Inger, Segeltorp